Празнични попусти

GARMIN часовник е одличен подарок!

Повеќе >>

Garmin Forerunner 55 е наследник на почетното ниво на Forerunner серијата часовници, Forerunner 45, но овој часовник со почетно ниво сериозно ги зголемува можностите за следење на активностите.

Како и претходните Forerunner 30 и 35, Garmin отсекогаш се обидува да понуди опција на часовник за трчање кој што ке им се допадне на тркачите почетници, но исто така и на искусните тркачи кои сакаат само да се држат до основните работи.

Forerunner 45 го следеа тој тренд и иако со Forerunner 55 ги делат истите карактеристики на дизајнот, тој има некои од понапредните карактеристики за тренинг и анализа што обично се резервирани за поскапите Forerunner модели.

Часовникот сака да ви помогне подобро да разберете како треба да тренирате, кога треба да тренирате, па дури и да помогне во подобра стратегија за денот на трката и постигнување големи лични рекорди.

Го ставивме на тест за трчање, пливање и општ паметен часовник за да го откриеме тоа. Еве го нашето видување.

Garmin Forerunner 55: Дизајн

Додека Forerunner 45 е достапен во големини од 39мм и 42мм, Garmin одлучи да се држи до само една опција за големина за Forerunner 55. Добивате само опција од 42мм.

Станува збор за полимерно кукиште, кое доаѓа во различни бои со силиконски ремен од 20 мм. Тоа е вид на ремче кое лесно се прикачува и откачува од часовникот, така што можете да го замените со друг ремен од Garmin.

Часовник е мал, лесен за носење, дури и за помалите зглобови. Ако ви се допаѓа идејата за часовник што не доминира во вашиот зглоб, тогаш Forerunner 55 сигурно ќе биде привлечен. Толку е лесен, што го прави одличен придружник за целиот ден. Силиконскиот ремен е пријатен за носење и е приближно ист тип на ремен што ќе ја најдете на повеќето часовници на Forerunner.

Garmin Forerunner 55 : Екран

Предниот и центарот е трансфлективен дисплеј секогаш вклучен со резолуција од 1,04 инчи, 208 x 208, што освен новиот опсег на Garmin Venu серијата, е технолошка норма на екранот за часовниците на Garmin. Констуиран е да понуди силна видливост во сите услови и е многу поубав за траењето на батеријата. Со задоволство можеме да кажеме дека немавме апсолутно никакви проблеми со гледање на овој екран во затворени простории и на отворено под силна сончева светлина. И покрај тоа што е мал, лесно е да се види под вода во базен.

За ракување со Forerunner 55, имате пет физички копчиња и нема екран на допир, а тие копчиња ја прифаќаат истата функционалност како и на другите Forerunner.

Околу задниот дел е сензорот за монитори на отчукувањата на срцето кој е истиот како претходните Forerunner модели, не е поновиот сензор од генерација 4 вклучен во часовниците на Garmin Venu 2 и Venu 2s.

Истотака недостасува и сензорот PulseOx на Garmin, што значи дека не можете да го следите нивото на кислород во крвта во текот на денот и за време на спиењето. Garmin го користи својот сега универзален кабел за полнење, па ако имате друг неодамнешен претходник во вашето домаќинство, тој кабел треба да работи и со 55.

На фронтот отпорен на вода, оценет е со 5ATM, што го прави безбедно да се потопи во вода до 50 метри длабочина.

Garmin Forerunner 55: Следење на спортски активности

Фокусот за Forerunner 55 е во трчањето, но тој е изграден за да го следи возењето велосипед на отворено и е многу подобар за следење на пливање во базен за разлика од неговите претходници.

Исто така, наоѓате наменски профили за трчање на патека (внатрешно и надворешно) и виртуелно трчање за да го направите добар придружник за обука на апликации како Zwift. Има профили за активности како Пилатес и HIIT, но ќе треба да ги додадете во часовникот преку Garmin Connect.

Во однос на сензорите, добивате вграден ГПС со сателитска поддршка за Glonass и Galileo. Има оптички монитор за отчукување на срцето за постојано следење на ритамот на срцето, за време на вежбање и во текот на денот и дополнително мери енергија на батеријата за тело и нивото на стрес.

Споредба на точноста на патека при трчање

Исто така имате можност да ги спарите надворешните монитори за отчукувањата на срцето со Garmin HRM моделите или уреди од други брендови како Wahoo, MyZone и слично.

Пред да започнете со акција, можете да изберете да следите тренинзи, да поставите интервален тренинг и да ги следите плановите на PacePro.

Garmin Forerunner 55 : Биометриски податоци

PacePro e карактеристика што дебитираше на Fenix часовниците ​​и оттогаш почна да се испорачува и во поевтините часовници на Garmin. PacePro е за да разгледате профил на курс за трка и да создадете поделби што треба да ги погодите за да постигнете одредено време.

Forerunner 55 не ја поддржува можноста за поставување или прегледување мапи за следење на маршрутите на часовникот, но можете да ги креирате тие стратегии едноставно на Garmin Connect и потоа да ги синхронизирате.

Платформата на Garmin Coach го прави пресекот, кој ви овозможува да ги следите плановите за обука за растојанија од 5к, 10к и полу-маратон, кои можат да се прилагодат врз основа на тоа ако треба да пропуштите една или две сесии.

Исто така, постои подобрен предиктор за трка на Garmin, кој за разлика од првото повторување, не се базира на старите формули VO2 Max и зема во предвид поголема историја на тренинзи за да ги открие, како што би рекле, посигурни предвидувања.

Исто така, добивате дневни предлози за вежбање и советник за закрепнување на Garmin, кои за првпат дебитираа на Forerunner 745.

Овие карактеристики посветуваат големо внимание на историјата на тренингот и нивото на кондиција (засновано на отчукувањата на срцето во мирување) за да ви помогнат да водите каков тренинг за трчање треба да направите и колку време треба да одморите помеѓу трчањата.

За почетници, ова се убави карактеристики за да понудат поголема структура на вашата обука и во голема мера нудат сигурни сознанија. Предложените времиња за опоравување не се чувствуваа како место во однос на трките што ги следевме и интензитетот на тие трчања.

Тоа е дефинитивно вид на информации на кои треба да се гледа дека нудат насоки, наспроти конечни активности. За поискусни тркачи, некои од побавните препорачани сесии изгледаат малку бавно.

Генерално откривме дека видот на препорачани вежби по тешки сесии за трчање или денови што не ги истрчавме беа разумни препораки.

Garmin Forerunner 55 : VO2 Max

Garmin, исто така, се обидува да донесе безбедносни карактеристики на повеќе од своите часовници, а 55 ги добива своите функции за откривање и помош при инциденти, за кои е потребно да се спарат со вашиот телефон за да понудат можност да го вклучите алармот на доделените контакти, доколку наидете на проблеми при вежбање сами.

Настрана од трчањето, Forerunner 55 во базен, исто како и другите часовници за пливање на Garmin, тој е прилично сигурен изведувач. За време на пливање, можете да прегледате опфатено растојание, темпо, корисен автоматски тајмер за одмор кој скокнува во акција на доверлив начин.

Сепак, назад кон трчањето и со сите солидни карактеристики што ги добивме на Forerunner 45, Garmin го направи 55 уште покорисен часовник за трчање. Само PacePro е одлична карактеристика што треба да се додаде во мешавината, но карактеристики како што се проценетите времиња на завршување, дневни предложени вежби и посигурен предиктор за трка се корисни алатки со кои сега располагаат новите тркачи за да тренираат со подобар и подобар план за трките.

 

Garmin Forerunner 55: Точност на отчукувањата на срцето

Технологијата за оптички монитори на отчукувањата на срцето на Forerunner 55 е сопствена на Garmin и како што споменавме порано, не е новата технологија за сензор за срцеви отчукувања Gen 4 Elevate што се користи на новите часовници на Garmin Venu 2.

HR точност за постојано трчање: Garmin Forerunner 55 (лево) и Garmin HRM-Pro лента од гради (десно)

За удобно темпо, и тренинзи во затворени простории, покажани се прилично конзистентни просечни и максимални отчитувања на отчукувањата на срцето во споредба со мониторот за гради Garmin HRM-Pro.

 

Garmin Forerunner 55 : Зони на срцеви отчукувања

Вие ја имате таа опција да спарите надворешен монитор на отчукувањата на срцето, и ние би ви ја препорачале не само за поинтензивни сесии за трчање, туку и најдобро да ги искористите новите функции како што се предложените вежби и друг увид за тренинг, на кои влијаат податоци за отчукувањата на срцето.

Податоците ќе бидат добри за повеќето уреди, но ако сакате најдобра точност, ќе треба да инвестирате во монитор за отчукувањата на срцето – лента од гради.

Garmin Forerunner 55: Паметен часовник и мониторинг на здравјето

Работи со уреди со Android и iOS како и сите нови Garmin модели и нашето искуство поврзано на телефон со Android и iOS не предизвикува проблеми со неговото поставување или на синхронизирање.

Може да прегледувате известувања од апликации од природна и трета страна и едноставно да ги прегледувате и отфрлате тие известувања.

Може да ги прегледувате ажурирањата за временските услови сè додека сте поврзани со вашиот телефон и да контролирате репродукција на музика на вашиот телефон, а големото тука е целосниот пристап до излогот на Garmin Connect IQ.

Forerunner 45 понуди само пристап за преземање Watch Faces на часовникот, така што сега имате пристап до компатибилни апликации, полиња за податоци и додатоци. Можеби ќе треба да имате добро пребарување за да пронајдете нешто што вреди, но тоа значи дека можете да ги зајакнете способностите на 55 или само да додадете поле за податоци што веќе не е понудено од самиот часовник.

Заедно со зајакнувањето на карактеристиките на паметниот часовник, Garmin се обидува да понуди повеќе и во мониторинг на здравјето.

Заедно со прилично стандардните карактеристики за следење на фитнесот на Garmin, можете да го следите стресот напојуван од мерења на варијабилноста на отчукувањата на срцето, да го следите дишењето користејќи го тој оптички монитор за отчукувањата на срцето, да го искористите следењето на здравјето на жените и да го користите енергетскиот монитор на Garmin’s Body Battery.

Повеќето од овие карактеристики се потпираат на континуирани мерења на отчукувањата на срцето, што ги утврдивме дека во целина се прилично сигурни. Податоците се гледаат на часовникот, но во Garmin Connect е многу подобар начин да се апсорбираат информациите.

Garmin Forerunner 55 : Батерија на тело

Следењето на стресот во текот на еден ден е убаво презентирано во Connect, овозможувајќи ви брзо да прецизирате кои ви биле стресни моменти.

Garmin Forerunner 55 : Податоци за спиење 

Тука, се разбира, добивате следење на спиењето, овозможувајќи ви да го следите времетраењето, да снимате фази на спиење, вклучувајќи РЕМ сон и да ја следите стапката на дишење. Garmin, исто така, ќе го следи движењето за време на спиењето.

 

Garmin Forerunner 55: Траење на батеријата

Garmin ветува подобрување на батеријата на Forerunner 55 во споредба со она што го испорача Forerunner 45. Можете да добиете до 2 недели во режим на smartwatch mode, но клучно е да напоменеме дека батеријата би издржала толку доколку не следите активности и не комуницирате со часовникот за да добивате редовни известувања, додека со константно вклучен GPS, можете да очекувате траење на батеријата до 20 часа во зависност од околностите.

Значи, со мешавина од паметен часовник и следење на активности можете да очекувате батерија од 5 до 8 дена батерија што е двојно подобро од неговиот претходник Forerunner 45.

Се надеваме ова ви помогна и ви го објасни новиот почетен модел на Forerunner серијата и ви помогна во носењето одлука за нов модел.

За повеќе детали за Forerunner 55, Повелете посетете не во GARMIN Showroom Скопје, бул.Партизански одреди бр.107, контакт 076 306 200, 075 313 111, 076 306 300

Close
Sign in
Close
Cart (0)

No products in the basket. No products in the basket.