Празнични попусти

GARMIN часовник е одличен подарок!

Повеќе >>

Кога зборуваме за smartwatch, има многу нешта според кои ќе донесете одлука: големина, стил, функции и материјали од кои е изработен. За некои жени, часовник со вградени safety функции, stress monitoring и следење на женското здравје е топ избор. Но некои од вас сакаат часовник направен за повеќе активности, од јога, трчање, велосипед, фитнесс па до голф. Еве накратко некои клучни функции кои ќе ви помогнат при изборот. Подолу на страната направивме и избор од најпопуларни модели – на овој линк изберете.

monitor stress levels with Garmin smartwatch.

Менаџирај го стресот

Во модерното општество, притисокот од обврските кои ги имаат жените претставува потенцијален извор на стрес. the pressure women feel to do it all can lead to more sources of stress. Најлошо е што стресот всушност влијае на жените поинаку отколку кај мажите и може да резултира со депресија и анксиозност, зголемен пулс и притисок, зголемување на телесната тежина, проблеми со бременоста и проблеми со менструацијата. За среќа, паметните часовници Garmin го следат вашето ниво на стрес 24/7, така што ќе знаете кога е присутен и ќе можете да управувате со него.

Picture of woman wearing Lily smartwatch or women by Garmin.

Земи длабок здив

Кога ќе откриете дека стресот е присутен, дишењето е еден начин да се вратите на вистинскиот пат. Без разлика дали сакате да го намалите стресот, да ја зголемите свесноста, да ја подобрите менталната острина, да ги зголемите работните перформанси или да се подготвите за спиење, дишењето – или внимателното дишење – може да ви помогне. Користете ја активноста за дишење за да вежбате три различни техники на дишење: спокојство, кохерентност и релаксирање и фокусирање.

Keep Up With Your Cycle

Меморирај и следи го менструалниот циклус

Менструалниот циклус на жената може да биде показател за целокупното здравје – па без разлика дали вашиот период е редовен или нередовен, преминувате во менопауза или немате менструација, следењето на физичките и емоционалните симптоми што ги доживувате може да ви помогне да ja видите поголема слика. Следењето на менструалниот циклус во апликацијата Garmin Connect puts ги става тие информации на увид кога часовникот е поврзан со паметен телефон. Ако сте бремени, сеуште можете да останете во склад со вашето тело користејќи следење на бременоста. Запишете како се чувствувате секој ден, научете како се менува вашето тело и како вежбањето и исхраната можат да помогнат, следете го движењето на бебето и многу повеќе.

Woman wearing Garmin smartwatch to measure body battery for high-intensity fitness workouts.

Дополнувај ги своите батерии

Од напорните работни денови до брзање за земање деца до тренинзи со висок интензитет, жените се познати по тоа што преземаат многу улоги. Мониторингот на енергија или Body Battery ви помага да следите колку ви останалo во ”резервоарот” и ви дава начин да ги поврзете точките помеѓу стресот, закрепнувањето, спиењето и физичката активност. Колку е поголем бројот (0-100), толку е поголема вашата способност да се фокусирате, да се справите и да се вратите на дневните предизвици. Но, имајте на ум дека е нормално батеријата да ви е слаба на крајот од денот – тоа значи дека сте ја искористиле енергијата што ја имавте. Само не заборавајте да се одморите и да закрепнете.

How Did You Sleep

Како и колку спиеш?

Што и да е што ве буди ноќе, не сте сами. Дали знаевте дека жените имаат 40% поголема веројатност да имаат несоница отколку мажите? Згора на тоа, студиите покажуваат дека на жените всушност им треба повеќе сон. Знаењето како спиете може да ви помогне да ги направите вистинските чекори кон добивање повеќе. Garmin часовниците нудат податоци поврзани со спиењето, вклучувајќи поделба на фазите на спиење, движење за време на спиењето, дишење и Pulse Ox2 за нивото на кислород во крвта. Секое утро, можете да најдете целосна слика за тоа како сте спиеле претходната ноќ на апликацијата Garmin Connect.

Women has an incident detection warning on her Garmin fitness watch.

Биди безгрижна кога си надвор!

Колку и да е супер да излезете надвор и да земете свеж воздух додека вежбате, жените ретко го прават тоа без претходно да размислат за безбедноста. Честопати, тоа е главното внимание при изборот на локација или време од денот за фитнес активности на отворено. Garmin часовниците имаат вградени функции за безбедност и следење. Ако се чувствувате небезбедно или ако вашиот часовник чувствува дека се случил инцидент, функциите за помош и откривање инциденти испраќаат порака со вашата локација до контактите за итни случаи кога сте поврзани со компатибилен паметен телефон.

picture of woman wearing a sport watch while working out.

Биди секогаш во движење

Додавањето друга обврска на вашата листа на задачи можеби не изгледа изводливо, но движењето на телото е одличен начин да направите нешто за вас. Нашите паметни часовници нудат повеќе од 20 вградени спортски апликации заедно со повеќе од 75 бесплатни тренинзи што можете да ги правите во теретана или дома. На јога? Лебдете малку и фокусирајте се на дишењето. Претпочитате да кревате? Следете тренинзи со бесплатни анимации што ќе ве водат низ секој чекор. Сакате да трчате полумаратон? Добијте адаптивни планови за тренинг со Garmin Coach. Што и да сакате да правите, не заборавајте да одвоите време за вашето здравје.

Ако некои од овие теми се дел од твоето секојдневие, GARMIN има smart часовник за твој секојдневен придружник, додаток за секој стил.

Новата Vivoactive 5 серија

Новата Venu 3 серија

Close
Sign in
Close
Cart (0)

No products in the basket. No products in the basket.